×

İş başvuru talepleri ve özgeçmişlerin cv@grandplaza.com.tr e-posta adresine gönderilmesini rica ederiz.

KIŞ BURAYA HİÇ UĞRAMADI

Soğuyan havalar tüm hayvanlar üzerinde etkisini gösterirken, İzmir Doğal Yaşam Parkı Tropik Merkezi’nde yaşayan hayvanlar, dışarıdaki soğuğu hissetmeksizin keyifli bir yaşam sürdürüyor. Özel olarak iklimlendirilen merkez, 4 mevsim boyunca 26 derece sabit sıcaklıkta tutuluyor.

 
Ancak Yağmur Ormanları’nda rastlanabilecek derecede yüksek nem oranı ve 26 derecede sabitlenen hava sıcaklığıyla İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın Tropik Merkezi’ne kış mevsimi hiç uğramadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı en önemli eserler arasında yer alan Doğal Yaşam Parkı’nda havaların soğuması nedeniyle pek çok hayvan, günün büyük bir bölümünü kapalı barınaklarında geçirerek güç depolamaya çalışıyor. Ancak bazı hayvanlar yapıları gereği kış koşullarında yaşamlarını sürdürmekte zorlanıyor.

 


Türkiye’deki ve Avrupa’daki en önemli doğal yaşam alanlarından biri olarak tasarlanan İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın dikkat çeken bölümlerinin başında gelen ve timsah, yılan gibi sürüngenler ile kaplumbağa, papağan, balık ve çeşitli kuş türlerinin yaşadığı Tropik Merkez, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Merkez, özel peyzajı ve bitkileri ile ziyaretçilere “yağmur ormanlarında geziyormuş” hissini veriyor.

 


Yaz-kış 26 derece sıcaklık, yüzde 70 nem İzmir Doğal Yaşam Parkı yetkilileri, 2400 m² alan üzerine kurulan tesiste, Amazon Ormanları’ndaki nemi ve sıcaklığı yakalamayı hedeflediklerini belirterek, “Yaz ve kış fark etmeden 26 derece sıcaklık ve yüzde 70 nem oranını yakalamak için, 2 adet 800 kw gücündeki klima santrali ısıtma veya soğutma yapıyor” dedi.

 


Tropik Merkez’de sağlanan özel iklim, bitki örtüsünü de etkiliyor. Japon Şemsiyesi, Orman Sarmaşığı, Aküba, Bambu, Avustralya Yaban Yemişi gibi yüzü aşkın bitki türünün bulunduğu merkezde yetişen muzlar, tropik bölgelerdekileri aratmıyor. İzmir koşullarında yaşaması söz konusu olmayan pek çok bitki türü de Tropik Merkez’de kolaylıkla yetişebiliyor.