×

İş başvuru talepleri ve özgeçmişlerin cv@grandplaza.com.tr e-posta adresine gönderilmesini rica ederiz.

2 SANİYEDE İŞLEM TAMAM

 
  Türkiye’de örnekleri sadece Başbakanlık Osmanlı Arşivi ile TBMM’de olan “hybrid kamera”, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki tarihi belgeleri 2 - 6 saniye içinde zarar vermeden tarayarak bilgisayara aktarıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), kullandığı teknoloji ile dikkat çekiyor. Türkiye’de örneği sadece Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan “hybrid kamera”, tarihi gazete ve belgeleri en hassas ve hızlı biçimde tarayarak internet ortamına aktarıyor.

 


  Milli Kütüphane’de bulunan ve 1880’lerin başından itibaren yayımlanan İzmir’deki gazeteler, belgeler ve fotoğrafları, en hassas biçimde mikro filme alan ve tarayarak bilgisayar ortamına aktaran “Hybrid kamera”, soğuk ışık veren lambası ile de taradığı materyale zarar vermiyor. Tarihi belgeleri 2 – 6 saniye arasında tarayarak bilgisayara aktaran “hybrid kamera” 600 dpi’a varan çözünürlüğü ile de dikkat çekiyor. Son teknoloji arşivleme sistemi ile hem İzmir’deki hem de İzmir dışındaki araştırmacılar, akademisyenler ve tarihçiler bilgisayar aracılığı ile tarihi belgelere anında ulaşma imkanına sahip oluyorlar.


  Tasnifi tamamlanmış ve taranarak http://www.apikam.org.tr adresine aktarılmış belgelere, koleksiyonlara, gazetelere ve fotoğraflara ulaşmak isteyenler, 1 aylık, 6 aylık ya da 12 aylık sürelerle abone olabiliyorlar. Sisteme 1 aylık abonelik ücreti 15 TL., 6 aylık abonelik ücreti, 55 TL., 1 yıllık abonelik ücreti ise 100 TL. olarak belirlendi.