×

İş başvuru talepleri ve özgeçmişlerin cv@grandplaza.com.tr e-posta adresine gönderilmesini rica ederiz.

BÜYÜKŞEHİR ARAÇLARINA TEKNOLOJİK DESTEK

   İtfaiye ve ambulans araçlarına navigasyon cihazı takarak ekiplerin yangın ve kaza gibi acil vakalara en kısa sürede ulaşmasını sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 400 acil müdahale-kurtarma, trafik, zabıta, fen işleri, çevre, park bahçeler, mezarlık ve hal aracını da takip sistemi ile izlemeye başlıyor.
   İzmir Büyükşehir Belediyesi, belediye birimlerinin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla hizmet araçlarına araç takip sistemi kurdu. Öncelikli olarak acil müdahale-kurtarma araçları, trafik, zabıta ve hal araçlarına kurulan takip sistemi ile anlık araç takibi yapılabilecek. Araçların tümünde, istenilen merkeze yönlendirilebilecek acil çağrı butonu da bulunuyor. İlk etapta 400 araç sisteme alındı. Önümüzdeki hafta sistemin yetki verilen kişiler tarafından izlenmesi sağlanacak. Sistem yıl içinde yaygınlaştırılarak Belediye’nin diğer araçlarına da uygulanacak.

 


   Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki itfaiye, ambulans ve zabıta araçlarından ilk etapta 50’sine navigasyon cihazı taktı. Hem konum ve güzergah belirleme hem de adres sorgulama olanağı sağlayan bu cihazlar, ekiplerin yangın ve kaza gibi acil vakalara en kısa sürede ulaşmasını sağlıyor. Yıl içinde navigasyon cihazı takılan araç sayısının artacağı bildirildi.


İnternetten izlenebiliyor
Kurulan sistemin etkin ve verimli bir şekilde araç takibi yapma imkanı sağlayacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürlüğü yetkilileri, bu proje ile hizmetlerin yapılmasında zaman tasarrufu sağlanacağını, hızların izlenmesi nedeniyle de sürücüden kaynaklanan trafik kazalarının azalmasını ve yakıt tasarrufunu beklediklerini dile getirdiler. Belediyeye ait birimlerin daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak sistem hakkında bilgi veren yetkililer, “Ek giderlerin kontrolü, gereğinden uzun molalar, aşırı rölanti süresi ihlalleri, çalışma bölgesi ihlalleri ve rota ihlallerinin önüne geçilerek araç yönetiminin en iyi düzeyde olmasını sağlayacağız. Araçların ve sürücülerin emniyetinin sağlanması ve sistemin yetki verilen kişilerce dünyanın her yerinden internetten takip edilebilmesi de mümkün olacak. Bu sistem sayesinde, acil müdahale ve kurtarma çalışmalarını daha etkin bir şekilde yürüteceğiz” diye konuştular.


SMS ile uyarı
Aşırı hız, durma süresi, çalışma süresi, işe başlama ve bitirme, araç sert kullanım, kaza, rota ve alan ihlalleri ile anlık rölanti süresi ve günlük rölanti süresinin aşılması durumunda bu bilgiler kayıt edilecek ve cep telefonlarına anında SMS olarak gönderilecek. Yöneticilere istenen sıklıkta e-posta şeklindeki raporlar otomatik olarak da iletilecek.

 Sistem nasıl çalışacak
Araçlara takılan kitler içerisindeki GPS teknolojisi sayesinde, uydudan gelen sinyallerle elde edilen anlık konum bilgisi, belirli aralıklarla yine kitlerdeki GSM hatları sayesinde SMS olarak GSM operatörüne, GSM operatöründen de internet üzerinden Belediye’deki sunuculara gönderilecek. Böylece araçların konum bilgisi haritaya yansıtılarak izlenmeleri sağlanacak.