×

İş başvuru talepleri ve özgeçmişlerin cv@grandplaza.com.tr e-posta adresine gönderilmesini rica ederiz.

İZMİRDE TARİHİ GECE
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de taşeron sistemini kaldıran ilk belediye olarak tarihe geçti. Çalışma hayatında yeni bir dönem başlatan bu uygulama, binlerce işçi ve ailelerinin katıldığı Emek Şenliği ile kutlandı.

Son iki ayda 2500 işçiyi daha taşerondan kurtararak kadrosuna alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm emekçileri ve ailelerini Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen Emek Şenliği’nde bir araya getirdi. Türkiye’de giderek yaygınlaşan taşeronlaştırma uygulamalarının aksine, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2500 taşeron işçiyi belediye şirketi kadrolarına alarak tüm Türkiye’ye örnek oldu. “Ülkede taşeron sistemini kaldıran belediye” olarak dikkatleri üzerinde toplayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, emek ve demokrasi tarihinde milat sayılabilecek bu adımı bir şenlik havasında kutladı.
İzmir Halkapınar Spor Salonu’ndaki “Emek Şenliği”ne, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekinci, CHP Parti Meclisi üyeleri, belediye başkanları ve işçi sendikalarının bölge temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçiler ve memurlar ile aileleri katıldı. Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi’nde örgütlü tüm sendikalar destek verdi.

Hep emekten yana oldum
Taşeron sistemine karşı verdiği mücadeleyle Türkiye’de yeni bir dönem başlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, Halkapınar Spor Salonu’nu dolduran binlerce işçinin sevgi gösterileriyle karşılandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Kendimi bildim bileli hep emekten yana, hep tam bağımsız demokratik Türkiye’den yana durdum. Hep genelin menfaatini korudum, kolladım ve kollayacağım” diye konuştu.
Belediye başkanı olduğu dönemde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 6 bin civarında taşeron işçisi bulunduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Son yapılan ihalelerle bir tane bile taşeronda çalışan işçimiz kalmadı. Taşeronlaşmanın çağdışı olduğunu, kölelik düzeni olduğunu her fırsatı dile getirdim. 2011 yılına girerken bunu kökten kaldırmış olduk. Bunu 7 senede başardık. İnançla mücadele ederek başardık” dedi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, 2500 işçi ve aileleri adına önemli bir adım atıldığını belirterek şöyle devam etti: “İzmir’den başlattığımız mücadele, Türkiye’de taşeron sistemini ortadan kaldırmak için atılmış ilk ve en büyük adımdır. 73 milyon vatandaşımıza hayırlı uğurlu olsun. Umuyorum, diliyorum ve en az işçi kardeşlerimiz kadar istiyorum ki, en kısa zamanda taşeron uygulaması Türkiye’nin gündeminden kalkar.”

Çelebi: “Kocaoğlu bir başka dünya olduğunu kanıtladı”
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise emek dostu olarak nitelendirdiği Aziz Kocaoğlu’nun taşeronlaşmaya karşı bir ilki başardığını belirterek “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bir başka dünyanın mümkün olduğunu İzmir’de ispat etti. Türkiye’de ispat etti. Bir başka dünya olduğunu kanıtladı” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu içtenlikle kutladığını dile getiren Çelebi, “Taşerondan çıkan arkadaşlarımızın aldıkları moralle daha iyi hizmet yapacağına inanıyorum” dedi.

DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekinci, gördüğü coşku ve mutluluğun ancak yaşayarak anlaşılabileceğini belirterek, “Bize bunu yaşatan Aziz Kocaoğlu’na binlerce kez teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 29 Mart yerel seçimleri öncesi İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nun ‘taşeron sömürüsünü sonlandıracağım’ yönündeki söylemini hatırlatan Ekinci, şöyle devam etti: “O gün söylenenlerin söz olmaktan çıkıp bugün yaşam bulmasının herkese öğreteceği bir şeyler var. Bu güzelliğin İzmir’de yaşanıyor olması güzel. Ama taşeron ve emek sömürüsü sadece İzmir’de değil. İlk ateşin buradan yakılmış olmasını önemsiyorum. 29 Mart’ta ‘İzmir Aziz’dir Aziz kalacak’ dedik. O gün ne kadar haklı oluğumuzu bugün görüyoruz. Bu güzelliği Türkiye geneline yaymak hepimizin boynunun borcu olmalı.”

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul da yaptığı konuşmada düzenlenen şölenin sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçilerin örgütlenmesi adına değil, Başkan Kocaoğlu’nun yaktığı ateşin tüm Türkiye’ye yayılması adına önem taşıdığını söyledi. Yurdakul,  “Bu meşale çalışma hayatında köleleştirmeye kaşı verilen mücadelenin ilk adımı” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan mesaj
CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını ve Başkan Kocaoğlu’nun taşeron sistemine yönelik mücadelesini takdir eden sözlerini izleyicilerle paylaştı.
Gecede ayrıca taşerondan Büyükşehir bünyesine katılan işçi temsilcileri de birer konuşma yaparak duygularını dile getirdi.
Halk Müziği sanatçısı Öznur Korkmaz’ın konseri ile başlayan şenlikte Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü’nün (Ekin Grubu) gösterileri sahnelendi. Emek Şenliği’ndeki coşku, ünlü sanatçı Şevval Sam’ın konseriyle doruğa ulaştı.