×

İş başvuru talepleri ve özgeçmişlerin cv@grandplaza.com.tr e-posta adresine gönderilmesini rica ederiz.

Havagazı’nda yine sinema nostaljisi…

Büyükşehir Belediyesi, ‘Yeniden Sinematek’ etkinliğine davet ediyor. Sanatseverler, 14 Temmuz’dan itibaren sinemanın 10 klasik filmini Tarihi Havagazı Fabrikası’nda ücretsiz olarak seyredebilecek.

 
İZMİR - Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yaz da İzmirlileri ‘Yeniden Sinematek’ etkinliği ile buluşturuyor. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen sinema geceleri 14 Temmuz 2010 Çarşamba gününden itibaren start alıyor. 15 Eylül’e kadar sürecek olan etkinlikle sanatseverler, sinemanın klasikleri ile kült filmlerini saat 21.30’da başlayan gösterimlerle ücretsiz olarak seyretme imkanı bulacaklar.   
             
Büyükşehir Belediyesi, 1968’li yıllarda yaşanan ve  “filmlerin sanat, eğitim ve genellikle kültür amaçları gözetilerek halka sunulması” olarak tanımlanan Sinematek ruhunu yeniden yaratmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yaz ilki düzenlenen etkinlikte, birbirinden ünlü yönetmenlerin çok ses getiren filmleri izleyicinin karşısına çıkmıştı. Gösterimler öncesinde, filme ilişkin bir sunumun da yapıldığı gecelere İzmirliler büyük ilgi göstermiş, binlerce sanatsever halka açık bu sanat etkinliğinden çok keyif almıştı.
                                
HER TÜRDEN 10 BAŞYAPIT
Dramdan komediye, müzikalden aksiyona, polisiyeden gerilime bir çok türde 10 film, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda nostalji rüzgarları estirecek.Orson Welles’in yönetip, başrollerinde kendisinin yanısıra Jeanette Nolan ile Dan O’Herlihy’in yer aldığı 1948 yapımı ‘Macbeth’ ile Audrey Hepburn ile Fred Astaire’in komedi-müzikal türündeki Stanley Donen imzalı filmi ‘Şahane Macera’ etkinliğin dikkat çeken filmleri arasında yer alıyor. Alfred Hitchcock’un 1948’de çektiği ‘İp’ adlı gerilim filminde ise yönetmenin yanısıra James Stewart, Farley Garanger ve Constance Collier başrolleri paylaşıyor. Elia Kazan’ın dram türündeki 1954 yapımı 8 Oscar ödülü sahibi ‘Rıhtımlar Üzerinde’, Marlon Brando gibi dev bir oyuncunun yanısıra Karl Madlen ve Lee J.Cobb’u izleyiciyle buluşturuyor. Charles Chaplin’in 1925’te çektiği ‘Altına Hücum’ adlı filmi ise macera- komedi arayanlara hitap edecek. Filmde Chaplin’e Mack Swain ve Tom Murray eşlik ediyor. Humphrey Bogart ile Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştığı, Michael Curtiz’in yönettiği 1942 yapımı ‘Casablanca’ beyazperdeye çıktığı yıllarda büyük ilgi görmüştü. Vincette Minelli’nin imzasını taşıyan ‘Paris’te bir Amerikalı’da başrolleri paylaşan Gene Kelly, Leslie Caron, Nina Foch, Oscar Levant ve Rober Ames, romantik-komediyi müzikal tadında sunuyor.  Ingmar Bergman’ın elinden çıkan Victor Sjöström, Bibi Andersson ve Ingrid Thulin’in oynadığı  ‘Yaban Çilekleri’ dram sevenlere, Gary Cooper, Grace Kelly, Thomas Mitchell, Lloyd Bridges ve Katy Jurado’yu biraraya getiren Fred Zinneman’ın ‘Kahraman Şerif’ filmi ise aksiyon-western sevenlere hitap edecek. Humphrey Bogart, Mary Astor ve Gldys George’in rol aldığı 1941 yapımı polisiye-dram filmi ‘Malta Şahini’nin yönetmeni John Huston.
 
Program şöyle:
14 Temmuz 2010 Çarşamba                ‘Altına Hücum’
21 Temmuz 2010 Çarşamba                ‘Casablanca’
28 Temmuz 2010 Çarşamba                ‘Paris’te Bir Amerikalı’
4 Ağustos 2010 Çarşamba                  ‘Macbeth’
11 Ağustos 2010 Çarşamba                ‘Yaban Çilekleri’
18 Ağustos 2010 Çarşamba                ‘Kahraman Şerif’
25 Ağustos 2010 Çarşamba                ‘Malta Şahini’
1 Eylül 2010 Çarşamba                       ‘Şahane Macera’
8 Eylül 2010 Çarşamba                       ‘İp’
15 Eylül 2010 Çarşamba                     ‘Rıhtımlar Üzerine’